sobota, 21 listopada 2009

Przyszłość arafatek w Polsce.

Quo vadis arafatko, można by tak było zapytać. Czy moda na arafatki wkrótce przeminie?




Już w chwili obecnej obserwujemy spadek zainteresowania arafatkami. W porównaniu do tego co widziało się jeszcze nie tak dawno arafatki spotyka się rzadko. Nic dziwnego, taka kolej rzeczy i naturalnej ewolucji mody ulicy. Po prostu coś się przejadło.

Niemniej jednak arafatki na tyle silno tkwią już w polskiej modzie, że zostaną tam jeszcze na długo. Zainteresowanie nimi w chwili obecnej właśnie odzwierciedla taki stan rzeczy. Myślę, że obecny poziom jest optymalny. Nie będzie nagłego wzrostu zainteresowania arafatkami, ani nagłych jego spadków.

Czy warto więc kupować arafatkę? Myślę, że tak jeśli tylko komuś się podoba i będzie się w niej dobrze czuł to czemu nie! Zawsze wolałem osoby, które przejawiają dużą dozę kreatywności!

Arafatka moda czy manifestacja własnych przekonań?

Arafatka na stałe wpisała się w pejzaż polskiej kultury. Na stałe zagościła w szafach polskiej młodzieży.




Dlaczego tak się stało?

Moim zdaniem arafatka jako symbol przestała się obecnie liczyć. Tylko nieliczni ludzie orientują się co tak na prawdę oznacza ta chusta. W chwili obecnej stanowi ona element zwykłego, codziennego stroju. Lub jest sprowadzona do funkcji czysto praktycznej: służy jako szalik.

Jeżeli chodzi o manifestacje swoich poglądów to arafatka może być elementem dopełniającym całość kreacji. Jeżeli reszta stroju ma odpowiedni wydźwięk arafatka jeszcze podkreśli to przesłanie.

Natomiast przy korzystaniu z niej jak z szalika traci wszelki wymiar symboliczny.

Arafatka rasta.

Dowód na to, że arafatka wcale nie musi być symbolem kojarzonym z przemocą. Przeglądając dzisiaj strony znalazłem rzecz bardzo ciekawą.




Mianowicie arafatkę w kolorach rasta. Klasyczny kształt chusty, frędzelki, pajęczyna… brzmi znajomo prawda? Dodajcie do tego 3 kolory: zielony, żółty, czerwony. Co z tego wychodzi mianowicie arafatka rasta.

Ciekawe jak symbol niesprawiedliwie kojarzony z przemocą połączono z kolorami zdecydowanie postrzeganymi w innym kontekście. Nie trzeba przecież przypominać, że rasta stawia raczej na zasady „peace and love” niż na przemoc.

Ciekawa propozycja dla osób wyznających pozytywne wartości!

Arafatka na głowie - jak to widzą w polskiej szkole.

W mediach często pojawiają się informacje o zmianach obyczajów dzisiejszej polskiej młodzieży. Po szaroburych latach komunizmu łatwiej i taniej jest podkreślić swój indywidualizm.



W dzisiejszych czasach polska młodzież ma szerokie możliwości manifestowania swojej unikalnej osobowości. Niektórzy robią to właśnie przez ubiór. Czasami elementem tego ubioru jest właśnie arafatka. Jak arafatki postrzegane są w polskich szkołach, przez nauczycieli.

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, śmiało można zaryzykować tezę, że dominują dwie skrajne postawy.

Postawa typu: „zdejmij to natychmiast”.

Często podstawa takiego rozumowania są stereotypy o których pisałem wcześniej. Arafatki są utożsamiane (niesprawiedliwie) z terroryzmem i ruchami wywrotowymi czyli treściami, które każdy dyrektor wolałby widzieć w swojej szkole tylko na lekcji historii. Częściej jednak nauczyciele zasłaniają się regulaminem szkoły, w którym w większości przypadków zawarte są zapisy o „poprawności” stroju. Naturalnie o tym czy cos jest poprawne czy nie decyduje grono pedagogiczne.

Postawa typu: „a niech nosi”

Czyli raczej zrozumienie, że w pewnym wieku młodzież szuka dróg wyrażania siebie poprzez strój i trzeba to zrozumieć i tolerować.

A jak jest u Was w szkole spotkaliście się z jakimiś problemami odnośnie stroju?

Kolory męskich arafatek.

W jednym z wcześniejszych postów pisałem, że arafatkę śmiało mogą nosić faceci. Ale nie każdy kolor arafatki jest męski!



Trzeba to powiedzieć zdecydowanie! Panowie powinni postawić na klasykę czyli takie kolory jak czarno-biały, czerwono-biały i wszelkie ciemne odcienie. Facet w różowej arafatce, a podobno tacy się zdarzają to porażka!

Podobnie ma się sprawa z innymi dziwnymi dla faceta jaskrawymi kolorami takimi jak żółty, zielony, pomarańczowy, czerwony. Praktycznie jedynym miejscem gdzie normalny jest taki dobór kolorystyczny jest plac, poligon do paintballa i asg.

Otóż jak łatwo się domyślić nie należy tych rad traktować zbyt dosłownie, jeśli ktos ma super pomysł na swój wygląd i jego elementem jest jaskrawa arafatka, spoko można wypróbować!

Niemniej jednak przy takich testach łatwo o porażkę, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest, była i będzie klasyczna wersja.

Opisy, komentarze graficzne i dodatki na naszą klasę. [wpis promocyjny]

Powoli nudzą Cię prezenty na naszej-klasie? Szukasz niebanalnych dodatków na nk? Jeżeli tak to mamy coś idealnie dla Ciebie!



Chcesz sprawić znajomym przyjemność błyskotliwym komentarzem do ich zdjęcia? A może chcesz kogoś zaskoczyć ciekawą wklejką, nie wiesz co napisać w opisie swojego profilu? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco to mamy dla Ciebie idealną propozycję! Zerknij na naszą świeżo uruchomiona stronę: Opisy, komentarze tekstowe i graficzne, wklejki, dodatki na nk.

Na naszym blogu znajdziesz masę ciekawych rzeczy na naszą klasę na przykład:

-graficzne komentarze do profili (super wzory)
-graficzne komentarze do zdjęć swoich i znajomych (ciągle świeże)
-graficzne opisy "o sobie" (zaskakujące)
-słowne, tekstowe komentarze do profili (same najlepsze)
-tekstowe komentarze do zdjęć znajomych (bardzo fajne)
-tekstowe opisy "o sobie" (skłaniające do refleksji i wyjątkowe)
-graficzne dodatki do galerii
-graficzne wklejki
-plansze na nk

Nasze materiały pogrupowane są w wygodne sekcje i kategorie. Bez trudu znajdziesz na przykład urodzinowe komentarze na nk, bądź miłosne komentarze na nk.

Jednym słowem nie będziecie się nudzić! Zapraszamy :)

Opisy
na nk, o sobie, komentarze graficzne

Podróże i arafatki

Podróże i arafatki mają ze sobą wiele wspólnego, wystarczy cofnąć się do moich wcześniejszych wpisów o historii arafatek i ich znaczeniu



Odbywając wakacyjne podróże po krajach morza śródziemnego na pewno widzieliście niejednokrotnie charakterystyczne chusty.

Bliski wschód matecznik arafatek.

Palestyna i Izrael tam się wszystko zaczęło! Odwiedzając Izrael i Egipt arafatki można zauważyć dosłownie wszędzie. Szczególnie dużo znajdziecie ich po przekroczeniu granic autonomii palestyńskiej na przykład w Betlejem. Są to miejsca często odwiedzane przez polskich turystów. Wiele biur podróży oferuje bowiem ciekawe wycieczki właśnie w tamte rejony świata. Typowym połączeniem jest zwiedzanie Izraela połączone z odpoczynkiem na Egipskich plażach.

Jak kupić dobrą arafatkę będąc w podróży.

To bardzo proste wystarczy dotknąć proponowanego towaru. Jeżeli będzie on naturalny (czyli bawełna i wełna, które łatwo rozpoznać na dotyk) to dobrze, z daleka należy trzymać się od arafatek wykonanych ze sztucznych materiałów. Następnie patrzymy na to jak wygląda arafatka czy ma porządne i bogate frędzle. Jeśli tak – bierzemy ją! Naturalnie trzeba się targować, jeśli nie wiecie jak to robić polecam zerknąć na artykuł: Jak się targować na wakacjach?.

Gdzie są najlepsze arafatki.

Większość porządnych arafatek produkowanych jest w Syrii dużo powstaje też w Jordani. Pamiętaj, że do tego pierwszego kraju nie wjedziesz jeśli w paszporcie masz pieczątkę z Izraela. Dobre arafatki można kupić w Izraelu i Palestynie, często fajne spotyka się także w Egipcie.