środa, 10 czerwca 2009

Arafatka ma znaczenie!

Spotkałem się z wieloma opiniami że dorabianie ideologi do arafatek mija się z celem. Jest bez sensowne i na siłę nadaje arafatkom rangę symbolu. Jest to zdecydowanie bzdura!


Arafatka szczególnie klasyczna czarno-biała ma już od dawna status symbolu. Więc to że stała się popularna wśród młodzieży nie oznacza automatycznie że straciła swoje pierwotne znaczenie i wydźwięk.

Tak samo jest przecież z Ernesto CHE Guevarom który wszedł do pop kultury i zadomowił się w niej na stałe. Nie oznacza to że stracił rangę symbolu (pomijam czy jest to dobry czy zły symbol).

Podsumowując czy się to komuś podoba czy nie arafatka (szczególnie klasyczna) to symbol i zdecydowanie wypada wiedzieć co oznacza szczególnie jak się ma ją zawiązaną pod szyją. A czy ktoś się identyfikuje z ta symboliką to już sprawa indywidualna.

Arafatka klasyczna, czarno-biała i jej znaczenie

Jest to najbardziej rozpowszechniony wzór kolorystyczny spośród wszystkich arafatek. Bez wątpienia kolor ten wywodzi się z Palestyny jak pisałem historia klasycznej czarno-białej arafatki nabrała rozpędu w latach 30 ubiegłego wieku wraz z powstaniem przeciwko imperium brytyjskiemu.


Od tamtej pory związek czarno-białej arafatki z walką jest bardzo silny i w zasadzie już ugruntowany. Ludzie na całym świecie, którym nie obca jest kultura arabska chcąc wyrazić swoje uczucia i solidarność z narodem palestyńskim zakładają (lub raczej wiążą) na głowie charakterystyczne rozpoznawalne praktycznie pod każdą szerokością geograficzną arafatki czarno-białe.




Jest to znak powszechnie uważany za symbol jedności z narodem palestyńskim. Trzeba jednak pamiętać że w Polsce mało kto o tym wie! Dlatego widząc człowieka w arafatce spacerującego w naszym pięknym kraju nad Wisłą to na dziewięćdziesiąt procent nie ma on bladego pojęcia o całej symbolice. Ubrał się tak po prostu bo zobaczył że to modne.

Znaczenie arafatek.

Znaczenie arafatki jako symbolu walki

Jak wspomniałem we wcześniejszym poście ze względu na historie arafatki dla wielu ludzi skojarzenia z arafatką są dosyć proste...



W zasadzie to:

1. Palestyna,
2. kraje arabskie,
3. walka

Wydaje się to dużym uproszczeniem ale coś w tym jest. Skąd dokladnie wziął się pogląd że arafatki to znak wlaki, ewentualnie terroryzmu?.




Trzeba pamiętać o tym że arafatka była znakiem rozpoznawczym w powstaniu Palestyńczyków przeciwko imperium brytyjskiemu, druga sprawa że jesli widzimy na ekranach telewizorów kraje arabskie to pokazywane są one najczęsiciej w kontekscie wojny, terroryzmu i ogólnie walki. A że duża część arabów w ogóle nosi arafatki to powstają proste skojarzenia między walką, arabami i arafatkami.

Tak powstaje obraz (niesprawiedliwy i uproszczony) arafatki jako symbolu walki i terroryzmu w naszym społeczeństwie.

Historia której nie znałeś! ...czyli historia arafatek.

Starożytna historia arafatki

Tutaj bardzo Was zdziwię bowiem wszystko zaczęło się w czasach starożytnych! Na terenach obecnego Iraku a kiedyś Mezopotamii. Skąd ten wniosek? Mianowicie charakterystyczny wzór ozdabiający w zasadzie każdą arafatkę wywodzi się właśnie z terenów Mezopotamii. Badacze czasów zamierzchłych jako inspiracje podają sieci rybackie używane przez chłopów w dolinie Tygrysu i Eufratu



No właśnie chłopów, arafatki są bowiem związane z terenami wiejskimi. Podczas gdy w arabskich miastach jako nakrycie głowy dominowały zawsze fezy (czyli takie kapelusiki, można zobaczyć je do dzisiaj na przykład w Turcji) arafatka była popularna wśród chłopstwa. Historia arafatek nabrała rozpędu w latach 30 ubiegłego wiek.

Tradycyjnie wiejskich arafatek, zaczęli używać Palestyńczycy podczas powstania przeciwko koronie Brytyjskiej (tereny obecnej Palestyny należały wtedy do imperium Brytyjskiego). Arafatki, pomijając funkcje czysto praktyczne były ich tradycyjnym znakiem rozpoznawczym. W tych czasach arafatka zaczęła być, po raz pierwszy kojarzona z walką w ogóle i walką wyzwoleńczą narodu Palestyńskiego. W kolejnych latach te skojarzenia zostały ugruntowane jeszcze silniej.

Pomijając okres drugiej wojny światowej a przechodząc do czasów nam bliższych arafatka nie zatraciła swojego "bojowego" charakteru. Uważali jej jako swój znak firmowy takie osoby jak Jaser Arafat i organizacje takie jak: Alfatah, Hamas i Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP). Po powyższych przykładach widać że są to "instytucje" związane bardziej lub mniej bezpośrednio z walką a nawet z terroryzmem (nie wszystkie). Stąd utarty pogląd na znaczenie arafatki w obecnym świecie.